Blog

Surrealistickou krajinou bolivijského Altiplana

Surrealistickou krajinou bolivijského Altiplana
 • 13. dubna
 • |
 • 2018

Jihoamerická náhorní plošina zvaná Altiplano je krásná i drsná zároveň. Na snímcích vypadá neskutečně malebně, barevně a idylicky, ale teprve když se v onom prostředí ocitnete a můžete zapojit další smysly, vychutnáte si onu atmosféru dokonale.

Text a foto: Jakub Cejpek

Jihoamerická náhorní plošina zvaná Altiplano je krásná i drsná zároveň. Na snímcích vypadá neskutečně malebně, barevně a idylicky, ale teprve když se v onom prostředí ocitnete a můžete zapojit další smysly, vychutnáte si onu atmosféru dokonale. Poznáte totiž i tu odvrácenou tvář, kterou čtyřtisícové plató nabízí. Ledový vítr vám pronikne až do morku kostí, řídký vzduch s nedostatkem kyslíku zpomalí vaše kroky a sirné výpary fumarol budou nepříjemně dráždit sliznice. Přesto, nebo právě proto, nepřestanete žasnout nad krásami, které v této části Bolívie příroda vyčarovala. 

Svérázný La Paz

Do Bolívie jsem se vracel po dlouhých 8 letech a tentokrát navíc i v roli průvodce. Nejchudší země Jižní Ameriky se za tu dobu naštěstí změnila jen nepatrně. Hned přistání v La Paz je velkým dobrodružstvím. Letiště v El Alto leží v nadmořské výšce 4100 metrů a jsou známé příběhy, kdy cestovatelé omdlévali už při čekání na kufry.

Nás naštěstí takový osud nečekal a tak jsme si mohli hned od začátku užívat bezkonkurenční panorama milionové pulzující metropole, nad kterou se tyčí masiv šestitisícovky Illimani. Novinkou posledních let je v tomto městě síť kabinových lanovek, která tvoří netradiční, ale v tomto případě velice funkční alternativu k hromadné dopravě, které do té doby dominovaly dodávky a autobusy s 50 let starými dieselovými motory a odpovídajícím zvukovým a exhalačním projevem.

Výškový koupací rekord v jezeře Titicaca

Posvátné jezero Titicaca (které zabírá desetinu plochy ČR) a nábožensky významné město Copacabana (podle ní byla pojmenována ona známá pláž, nikoliv naopak) jsme využili především k aklimatizaci, ale zvládli jsme si rozšířit i gurmánské obzory na mnohých variacích úpravy pstruhů. Kromě toho jsme se v slunném odpoledni na ostrově Isla del Sol odhodlali a absolvovali i regulérní koupel ve výšce 3812 metrů, čím jsme si mnozí udělali osobní rekord.

Pustý, krutý a malebný jihozápad

Rozlehlé a nehostinné oblasti rozkládající se u hranic s Argentinou a Chile nelze prozkoumat prakticky jinak, než na palubě terénního auta. Našlo se sice v minulosti už i pár odvážlivců, kteří křižovali zdejší prašné silnice na kole, ale stačí jedno setkání s místním větrem a zimou abyste shledali, že podobný počin hraničí s šílenstvím. Rádi tak na pár dní usedáme do relativního bezpečí spolehlivého Land Cruiseru (jiné modely tu prakticky nenajdete) a navštěvujeme postupně skalní města, vysoké vulkány i pestrobarevné laguny plné plameňáků. Každý den přináší nové scenérie a náš údiv nad tím, v jak nehostinné krajině dokážou přežívat zvířata i lidé.

Pestrobarevné laguny plné plameňáků

Bílé moře Salaru

Největší solná poušť světa je opravdu neuvěřitelně rozlehlá (10000 km2) a bílý povrch připomíná zasněženou hladinu rybníka, byť poněkud přerostlého. Z této roviny se tu a tam vynořují malé ostrůvky porostlé kaktusy, které jsou staré stovky let. Pro našince, zvyklého na středoevropskou vesnickou krajinu je to scenérie zcela z říše snů. Tuto fata morgánu ještě umocňujeme výstupem na blízkou sopku Tunupa, která stoupá do pětitisícové výšky a jejíž svahy jsou pokryty žluto-červenou sutí. K završení porce nevšedních zážitků se ještě proběhneme po střechách lokomotiv na blízkém Cementerio del Trenes a přesouváme na skok do civilizace.

Bílé moře Salaru

Hornický očistec ve stříbrném Potosí

Pokud jste si někdo doposud idealizoval práci horníků, návštěva dolů v Potosí vás rychle vrátí do reality. Když vidíte 14leté kluky, kteří vozí jedno kolečko rudy za druhým a mají dost vysokou šanci, že za 15 let zemřou na silikózu, těžko vás to nechá chladnými. Přesto Potosí, kdysi největší město celé Ameriky, tvoří významnou část bolivijské historie a místní hora Cerro Rico umožnila vytěžit pohádková množství stříbra a dalších cenných minerálů. Dělba práce fungovala od počátku ukázkově – místní makali a Španělé odváželi. Od dávných dob se práce v dolech změnila jen pramálo – těží se s pomocí základních nástrojů, horníci mají tváře nacpané kokovými lístky a jedou často v 24 hodinových šichtách. Město má ale i své veselejší stránky – na ulicích to žije, atmosféra je poklidná a odkaz bohaté koloniální architektury dělá z Potosí město s nejmalebnějším centrem, které jsme v Bolívii navštívili.

 

Opuštěný kraj vulkánů a vysokohorských lagun

Pokud bych měl doporučit jen jedno jediné místo, kam se v Bolívii podívat, vybral bych bez váhání národní park Sajama. Tento kout totiž podle mě nejlépe charakterizuje Bolívii v její kráse a odlehlosti. Do malé vesničky jezdí jen jeden mikrobus denně a místo toho, aby se místní obtěžovali s topením (beztak tu není dřevo), oblečou si tři svetry (a že jsou potřeba!). V liduprázdné krajině najdete i nejvyšší vrchol Bolívie, který se překvapivě jmenuje taktéž Sajama (6542 m) a dvojici dalších sopek, které vypadají jakou dvojčata a nazývají se Parinacota a Pomerape. Leží na samé hranici s Chile a kolem jejich svahů se můžete projít pokud se vydáte na nádherný 1-2 denní okruh kolem vysokohorských lagun. Závěry túr si pak vždy můžete vychutnat ve čtyřicetistupňových termálních bazénech. Shodli jsme se na tom, že žít bychom tu asi nechtěli, ale jako návštěvníci si to nemůžeme vynachválit.

Nejsnazší šestitisícovka na světě?

O vrcholu Huyana Potosí (6088 m) se říká, že je snad nejsnazší šestitisícovkou, na kterou se můžete vydat. Blízkost La Paz, který je doslova coby kamenem dohodil, by tomu i napovídal, ale problém tkví v tom, že žádný výstup nad hranici šesti kilometrů není zas tak docela jednoduchý. Díky dobré aklimatizaci se nám sice všem daří vystoupit až na nejvyšší bod, ale kromě odhodlání za to vděčíme také tomu, že jsme jako zázrakem byli ušetřeni mrazivému, tradičnímu a obávanému větru. Užíváme si nádherný východ slunce za výjimečného bezvětří  a říkáme si, že jsme si ani lepší zakončení našeho putování přát nemohli.

Nejsnazší šestitisícovka na světě?

Silnicí smrti do jiného světa

Dny v Jižní Americe využíváme do poslední chvíle. Ještě před samotným odletem se tak pouštíme na dvou kolech ze sedla La Cumbre (4700 m) do džungle v Yolose (1200 m), abychom aspoň zběžně poznali i další (a majoritní) tvář Bolívie. V technicky nenáročném, ale velmi unikátním 56 kilometrovém sjezdu protínáme několik vegetačních pásů a den zakončujeme koupelí v řece s výhledem na opice poskakující po okolních stromech. V porovnání s pochodem po ledovci o pár dní dříve (a 30 km vzdušnou čarou) je to neuvěřitelný kontrast, který jen dokazuje, jak pestrou krajinu Bolívie nabízí. Pokud vás ani tato slova, fotografie a video nepřesvědčili, nezbývá, než abyste koupili letenku a přesvědčili se sami!

Jaké fotovybavení jsem s sebou sbalil do Bolívie?

Jako vždy jsem chtěl velikost a hmotnost fotovýbavy stáhnout na minimum, ale zároveň jsem si chtěl z Bolívie přivézt co možná nejlepší záběry. Navíc jsem z předchozí zkušenosti věděl, jaké klimatické podmínky panují na Altiplanu a že výměna objektivů ve velké zimě a v silném větru unášejícím spousty prachu není nic, co by optice a snímači dvakrát prospívalo. Proto jsem zvolil kombinaci osvědčeného těla Fujifilm X-T2 s objektivem 16-55/2.8. Ten je sice o něco těžší a větší, než by se na segment bezzrcadlovek slušelo, ale pokryje beze zbytku ohniska, která jako cestovatel potřebuji, má skvělou světelnost a výsledná kvalita obrazu je na úrovni pevných skel. Foťák jsem jako vždy nosil v osvědčené pistoli Toploader Zoom 45 AW II. Pro objevování nové dimenze focení a filmování jsem tentokrát přibalil i dron DJI Mavic Pro.

INFOBOX

Bolívie

 • Počet obyvatel: 11 milionů
 • Náboženství: římští katolíci (92%)
 • Rozloha: 1,1 mil km2
 • Nejnižší bod: Rio Paraguay (90 m n. m.)
 • Nejvyšší bod: Sajama (6542 m n. m.)
 • Teploty v srpnu: min. -5 °C, max. 15 °C (Uyuni); min. 16 °C, max 28 °C (Santa Cruz)
 • Průměrné roční srážky: 145 mm (Uyuni), 1500 mm (Santa Cruz)
 • Měna: boliviano (BOB), 1 boliviano = 3 CZK
 • HDP: 6954 USD/obyv. (120. na světě, nejchudší země Jižní Ameriky)

Fotogalerie

 

Akce měsíce

Akce Doprava zdarma
Sleva
National Geographic Australia Rear Backpack

Prémiový dvoukomorový batoh National Geographic Australia Rear Backpack je skvělou volbou pro všechny vášnivé cestovatele, kteří se na svých cestách neobejdou bez své foto techniky. Spodní fotokomora umožňuje zadní (zádové) a boční otevírání, horní komora pak poskytuje prostor na osobní věci s přístupem do samostatné polstrované kapsy na notebook/tablet. Díky vysoce kvalitním a voděodolným vnějším materiálům, ošetřených speciálním impregnačním povlakem, bude veškerá foto technika a další přepravované věci v naprostém bezpečí. Batoh lze díky pásku na jeho zadní straně uchytit na cestovní kufr. Design produktové kolekce National Geographic Australia s akcentem modré a červené barvy je inspirován australskými scenériemi, mořem a vnitrozemím. Vnitřní látky pak evokují typickou australskou krajinu.

Po slevě do 3 pracovních dnů 3 290   4 490

Akce Dárek Doprava zdarma
Sleva
Joby GorillaPod 1K Kit + držák na mobil ZDARMA

Nejprodávanější a neoblíbenější kloubový stativ Joby řady GorillaPod pro CSC fotoaparáty, kompaktní zrcadlovky nebo blesky do hmotnosti 1 kg. Díky unikátní patentované technologii flexibilní kloubové konstrukce nabízí nekonečné možnosti využití. Stativ je možné zafixovat na rovné ploše, na větvi stromu, horských kamenech, dopravní značce, zábradlí mostu apod. Odnímatelná kulová hlava umožňuje otáčení o 360 ° (ideální pro panoramatické fotografování) a naklánění až o 90 °. Stativ lze také využít jako praktický polohovatelný „grip“ pro komfortnější držení fotoaparátu při pořizování videí či selfie fotografií. Díky kompaktním rozměrům a nízké hmotnosti se snadno vejde do brašny, kabelky nebo batohu.

Po slevě do 3 pracovních dnů 949   1 499

Akce Doprava zdarma
Sleva
Lowepro Passport Sling III černá

Praktická foto brašna, která disponuje samostatnou vnitřní kapsou na uložení tabletu a dokumentů a vnitřní síťovou kapsou na zip na osobní věci. Pohodlně se do ní vejde zrcadlovka, objektivy a další foto příslušenství.

Po slevě do 3 pracovních dnů 899   1 499

Akce Doprava zdarma
Sleva
Lowepro Nova 170 AW II maskáčová

Ramenní fotobrašna vhodná pro profesionální fotografy i nadšené fotoamatéry. Díky AWC pláštěnce bude vaše fototechnika v bezpečí i v extrémním počasí.

Po slevě skladem 1 ks 899   1 999

Akce Doprava zdarma
Sleva
Joby GorillaPod 3K PRO Kit

Nejprodávanější kloubový stativ Joby řady GorillaPod určený pro profesionální CSC fotoaparáty a zrcadlovky do hmotnosti až 3 kg. Díky unikátní patentované technologii flexibilní kloubové konstrukce, které jsou vyrobeny z vysoce odolných kovových segmentů, nabízí nekonečné možnosti využití - je možné ho zafixovat na rovné ploše, na větvi stromu, horských kamenech, dopravní značce, zábradlí mostu apod. Je osazen novou kovovou odnímatelnou hlavou s rychloupínacím mechanismem a kovovou destičkou standardu Arca Swiss. Lze využít rovněž jako praktický polohovatelný „grip“ pro komfortnější držení fotoaparátu při pořizování videí či selfie fotografií. Díky kompaktním rozměrům a nízké hmotnosti se snadno vejde do brašny nebo batohu.

Po slevě skladem 2 ks 2 790   3 990

Akce Doprava zdarma
Sleva
Velbon ULTRA STICK SUPER 8

Super lehké monopody Velbon ULTRA STICK SUPER 8 jsou vyrobeny z nejpevnější hliníkové slitiny, která umožnuje max. zatížení při minimální hmotnosti. Bezpečná a pevná aretace jednotlivých sekcí nohy pomocí patentovaná technologie Twist Lock umožňuje – na rozdíl od svorek nebo matic - minimální rozměry monopodu ve složeném stavu. Monopody jsou určeny pro práci s CSC (mirrorless) a DSLR zrcadlovkami a profi kompakty.

Po slevě skladem 1 ks 999   1 899